رویای زندگی
0 -021

ویزای آمریکا

وقت سفارت آمریکا

USA Visa

appointment of USA embassy

Royaye Zendegi

Tour & Travel Agency

وقت سفارت آمریکا، صفر تا صد اخذ تضمینی ویزای آمریکا

یکی از مقصدهای پرطرفدار مهاجرت در بین مردم در سراسر دنیا کشور ایالات متحده آمریکا است که با انگیزه ها و اهداف مختلف این کشور را برای مهاجرت و اقامت انتخاب می کنند. کشور آمریکا را به عنوان سرزمین فرصت ها نام گذاری کرده اند که به دلیل وجود شرکت های بزرگ و بین المللی، دانشگاه های برتر جهان، پیشرفت بی نظیر تکنولوژی و فناوری و وجود فرصت های مالی و کسب و کار بزرگ و فراوان، افراد سعی دارند به این کشور مهاجرت کرده و از این راه به اهداف و آرزوهای خود جامه عمل بپوشانند. با اینکه کشور ایالات متحده آمریکا جزو پر جمعیت ترین کشورهای جهان به شمار می رود ولی به دلیل وضعیت اقتصادی قوی، درآمد بسیار زیاد، بالا بودن سطح آموزش و بهداشت در سطح جامعه، پایین بودن نرخ بیکاری، فرصت های شغلی از جمله فرصت های کارآفرینی و سرمایه گذاری، وجود امکانات رفاهی و تفریحی گوناگون،  تنوع فرهنگی و اجتماعی و وجود آزادی های فردی و اجتماعی همچنان نرخ مهاجرت به این کشور بالاست و سیاستمداران این کشور از مهاجرت به عنوان یک فرصت برای کشور خود استفاده کرده و سعی می کنند افراد شاخص و نخبه یا کارگران ماهر و متخصصان و خصوصا دانشمندان کشورهای جهان را با روش های مختلف جذب نمایند. این ویژگی یک فرصت طلایی برای این دسته از افراد است تا از این فرصت استفاده نموده و بتوانند ویزای آمریکای خود را قطعی نمایند.

افراد به چه دلایلی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت می کنند؟

متقاضیان مهاجرت به کشور آمریکا هر کدام دارای انگیزه و اهداف خاص خود هستند و برای رسیدن به اهداف خود تمام تلاش خود را برای اخذ ویزای آمریکا صرف می کنند. بسیاری از افراد سعی می کنند با مهاجرت به آمریکا تغییر بزرگی در زندگی خود به وجود آورند.  اما رایج ترین دلایل مهاجرت به آمریکا به شرح زیر است:

فرصت های شغلی ایده آل

اکثر افرادی که به مهاجرت به آمریکا فکر می کنند به دنبال دستیابی به فرصت شغلی و درآمد بالا و رسیدن به رفاه و آرامش در زندگی هستند. افراد یا به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب در آمریکا هستند یا به آن ها یک شغل خوب پیشنهاد شده است. مهاجران سعی می کنند به مناطقی از آمریکا با دستمزدهای بالاتر و تعداد فرصت های شغلی بیشتر بروند تا نه تنها زندگی خود را سامان دهند بلکه بتوانند برای خانواده های خود نیز پول بفرستند. از آن جایی که نرخ تورم در این کشور پایین است و ثبات اقتصادی در آن وجود دارد، این انگیزه برای سرمایه گذاران و کارآفرینان نیز تقویت شده تا بتوانند در یک شرایط ایده آل و بدون نگرانی از سقوط ارزش پول ملی به مهاجرت به آمریکا و کسب و کار با ثبات در این کشور بپردازند. این شرایط نه تنها به نفع مهاجرت کنندگان است بلکه به بازار کار و اقتصاد ایالات متحده آمریکا نیز کمک شایانی می کند.

شرایط زندگی بهتر

افرادی که به فکر مهاجرت به کشور آمریکا هستند، این کشور را به عنوان بهشت رویاهای خود تصور می کنند که در آن می توانند یک زندگی ایده آلی بسازند. گرچه ممکن است اوضاع در ایالات متحده این قدر عالی نباشد ولی برای مهاجران استانداردهای بالاتری برای زندگی فراهم می کند. زمانی که صحبت از تحصیل و شغل می شود، مهاجران در این کشور می توانند فرصت های بهتری بدست آورند و این موفقیت به جامعه نیز یاری می رساند. در آمریکا مراقبت های بهداشتی در سطح بالاتری به مردم ارائه می شود و دسترسی به امکانات در آمریکا از کشورهای مهاجران بالاتر است. بر این اساس افراد تصمیم می گیرند برای کسب شرایط زندگی بهتر به کشور آمریکا مهاجرت نمایند.

سطح آموزش با کیفیت تر

ایالات متحده آمریکا دارای دانشگاه های متعدد و با کیفیت آموزشی بالایی است و بسیاری از اساتید رتبه یک در رشته های مختلف علمی در این دانشگاه ها تدریس می کنند. بنابراین برای کسانی که به دنبال فرصت های آموزشی بالاتری هستند یا برای والدینی که می خواهند فرزندانشان در یک سطح آموزشی ممتاز به تحصیل خود ادامه دهند، کشور آمریکا را برای تحصیل انتخاب می کنند. برخی از دانش آموزان و دانشجویان که در آمریکا تحصیل می کنند، در برنامه های علمی و پژوهشی شرکت می کنند که ممکن است در کشورشان وجود نداشته باشد و این فرصت های تحصیلی و آموزشی باعث می شود تا بتوانند آینده ای عالی و درخشان برای خود بسازند. در سال 2015 حدود 28 درصد از ویزاها برای دانش آموزان صادر شده است که نشان دهنده میزان استقبال متقاضیان از ویزای تحصیلی بوده است.

پیوستن به خانواده در آمریکا

پیوستن و اتحاد مجدد با خانواده یکی از بزرگ ترین دلایل مهاجرت افراد به ایالات متحده آمریکا می باشد. بسیاری از افراد به یکی از اعضای اصلی خانواده آن ها مانند همسر، والدین یا فرزندشان در آمریکا که به دلایل مختلفی همچون کار، تحصیل، پناهندگی یا به دلایل دیگر زندگی می کند، می توانند ملحق شوند. در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ مهاجرت به دلیل پیوستن به خانواده با کاهش شدید روبرو شد و محدودیت های زیادی برای این نوع مهاجرت ایجاد گردید. ولی همچنان یکی از دلایل افراد برای مهاجرت به آمریکا می تواند پیوستن به خانواده باشد.

ازدواج با یک تبعه آمریکا

در دنیای امروز دیگر مرزی بین کشورها وجود ندارد و ممکن است افراد از طریق اینترنت از نقاط مختلف دنیا با یکدیگر ارتباط بگیرند و به همدیگر علاقمند شوند. اگر فردی با یک شهروند در ایالات متحده آمریکا ارتباط گرفته و به یکدیگر علاقمند شوند، شهروند آمریکایی می تواند آن شخص را برای ازدواج و زندگی مشترک به کشور آمریکا ببرد. کشور آمریکا دارای ویزای K-1 است که به نامزد شهروند آمریکایی اجازه می دهد تا به خاک آمریکا وارد شود. این فرد به مدت 90 روز فرصت دارد تا با شهروند آمریکایی ازدواج رسمی کند و در صورت ازدواج رسمی می تواند برای اقامت دائم در آمریکا اقدام کند. در صورتی که فردی بخواهد با ازدواج صوری گرین کارت بگیرد و واقعا قصد ازدواج نداشته باشد، ممکن است با مجازات 5 سال زندان و 250 هزار دلار جریمه مواجه شود.

این ها بخشی از دلایلی بود که افراد را ترغیب می کند تا برای مهاجرت به آمریکا اقدام کنند. اگر به دنبال مهاجرت به آمریکا هستید در ابتدا باید از انواع ویزاهای آمریکا و شرایطی که افراد باید برای هر نوع ویزا داشته باشند، مطلع شوید و با فراهم آوردن مدارک لازم برای آن اقدام کنید. در ابتدا آگاهی از نوع ویزا بسیار مهم است چرا که باید اول نوع ویزایی که می خواهید درخواست دهید را مشخص کنید و بر اساس آن فرایند دریافت ویزا را طی کنید. یکی از مهم ترین شرایط مهاجرت به آمریکا داشتن تمکن مالی مناسب خصوصا برای اخذ ویزای تحصیلی یا توریستی است و سفارت آمریکا نیز بر روی این گزینه وسواس زیادی به خرج می دهد. هزینه های زندگی در آمریکا بالاست و باید شما بتوانید از پس هزینه های اقامت و زندگی در کشور آمریکا بربیایید. دولت آمریکا نیز تا از توانایی افراد برای پرداخت هزینه های اقامت مطمئن نشود، از صدور ویزا به این متقاضیان خودداری می کند. در صورتی که تصمیم جدی دارید تا برای مهاجرت به آمریکا اقدام کنید، می توانید با کارشناسان حرفه ای مهاجرت در آژانس هواپیمایی و مسافرتی رویای زندگی که سال ها در زمینه اخذ انواع ویزا دارای تجربه گرانبها هستند، تماس گرفته و از آن ها مشاوره بگیرید. جدیدترین قوانین و مقررات و شرایط اخذ ویزای آمریکا و مهاجرت به این کشور در اختیار کارشناسان مهاجرت رویای زندگی است که می توانید با اطلاع از آن ها مسیر درست و سریع تری برای اخذ ویزای خود انتخاب کنید.

انواع ویزای آمریکا

برای مهاجرت و ورود به خاک آمریکا دو دسته ویزا وجود دارد. ویزای مهاجرتی (IV)  و ویزای غیر مهاجرتی (NIV). بسیاری از درخواست های ویزا از نوع درخواست ویزای غیر مهاجرتی NIV هستند و این افراد می توانند در صورت ورود به آمریکا، برحسب قوانین و مقررات مهاجرت ایالات متحده آمریکا برای تغییر وضعیت اقامت خود اقدام کنند.

ویزای غیر مهاجرتی: این نوع ویزا به منظور اقامت موقت در آمریکا صادر می شود و افراد برای اهدافی مانند گردشگری، تجارت و بازرگانی، تحصیل و دوره های تحقیقاتی، دیدار با خانواده و اشتغال اقدام به اخذ این نوع ویزا می کنند و در مدت زمانی که برای آنان تعیین می شود می توانند در خاک آمریکا بمانند و به فعالیت مورد نظر خود بپردازنند. این گونه افراد بعد از اتمام مدت زمان ویزا باید خاک آمریکا را ترک کنند.

ویزای مهاجرتی: این نوع ویزا برای آن دسته از افرادی صادر می شود که تصمیم دارند برای همیشه در خاک آمریکا بمانند و این کشور را برای زندگی دائمی خود برگزینند. شما باید بر اساس اهداف و انگیزه هایی که قصد دارید در آمریکا زندگی دائمی داشته باشید، مدارک و مستندات لازم را ارائه داده و افسر سفارت آمریکا را متقاعد کنید که از شرایط لازم برای اقامت دائم در آمریکا و دریافت ویزای مهاجرتی برخوردار هستید. ویزاهای مهاجرتی ماندگار و دائمی هستند و به فرد دارنده این نوع ویزا اجازه می دهد تا هر زمان که اراده کند در آمریکا بماند. به ویزای مهاجرتی آمریکا گرین کارت (Green Card) نیز گفته می شود.

انواع ویزای مهاجرتی (IV) آمریکا:

برای آن که به آمریکا مهاجرت کنید باید یکی از ویزاهای مهاجرتی این کشور را دریافت کنید. انواع ویزای مهاجرتی را برای شما شرح می دهیم

ویزای خانوادگی

اگر نسبت همسر یا نامزد و یا یکی از اعضای خانواده یک شهروند یا مقیم دائم ایالات متحده آمریکا داشته باشید می توانید برای اخذ گرین کارت اقدام کنید. برای این منظور باید دارای یکی از شرایط زیر باشید:

در صورتی که فرزند مجرد و زیر 21 سال یک شهروند آمریکایی باشید می توانید ویزای IR2  دریافت کنید.

اگر فرزند مجرد و بالای 21 سال یک شهروند آمریکایی باشید، حائز دریافت ویزای F1 می شوید.

اگر فرزند متاهل یک شهروند آمریکایی باشید می توانید ویزای F3 دریافت کنید.

اگر یک یا هر دو نفر از والدین شما گرین کارت دارند و شما مجرد و زیر 21 سال هستید، می توانید ویزای F2B بگیرید.

اگر برادر یا خواهر یک شهروند آمریکایی هستید، ویزای F4 دریافت می کنید.

اگر پدر یا مادر یک شهروند آمریکا باشید می توانید ویزای IR5 اخذ کنید.

اگر همسر یک شهروند آمریکا هستید امکان گرفتن ویزای CR1 برای شما فراهم است.

اگر همسر یک فرد دارنده گرین کارت آمریکا هستید می توانید ویزای F2A دریافت کنید.

اگر نامزد یک شهروند آمریکایی باشید امکان اخذ ویزای K-1 برای شما امکان پذیر است. البته ویزای K-1 به خوی خود ویزای مهاجرتی محسوب نمی شود و یک ویزای 90 روزه موقت است و در دسته ویزاهای غیر مهاجرتی قرار می گیرد. ولی فرد دارنده این ویزا می تواند در فرصت 90 روز پس از ورود به خاک آمریکا با شهروند آمریکایی ازدواج کند و پس از ازدواج برای وی گرین کارت صادر می شود. ولی اگر به هر علتی نتواند در فرصت 90 روزه ازدواج نماید، این مدت به هیچ عنوان قابل تمدید نیست و باید خاک آمریکا را ترک کند.

ویزای کاری آمریکا

هر ساله توسط دولت آمریکا 140 هزار گرین کارت برای افرادی که دارای مهارت های شغلی بالایی هستند صادر می کند. اگر تعداد درخواست دهندگان بیش از این تعداد باشد به سال آینده منتقل می شود. اقامت دائم کاری ایالات متحده آمریکا نصیب کسانی می شود که از دانش، مهارت و تخصص بالایی برخوردار باشند و بتوانند شرایط دریافت این ویزاها را اخذ کنند. برای بیشتر این ویزاهای کار به دعوت نامه یا پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای آمریکایی نیاز است که کارفرمای ایالات متحده آمریکا باید یک درخواست مهاجرت برای نیروی کار خارجی از طرف فرد متقاضی ارسال نماید. همچنین متقاضی باید از وزارت کار آمریکا گواهینامه کار مناسب داشته باشد. کارفرما باید وزارت کار ایالات متحده آمریکا را متقاعد کند که برای این مهارت و تخصص، کارگران کافی در آمریکا وجود ندارد و شانس یک استخدام شغلی از یک شهروند آمریکایی سلب نخواهد شد. انواع ویزاهای کاری به شرح زیر است:

ویزای EB-1 : ویزای کاری اولویت اول

برای ویزای EB-1 سه گروه در اولویت قرار می گیرند:

اساتید و پژوهشگران برجسته بین المللی و شناخته شده با حداقل 3 سال سابقه تدریس یا تحقیق

افرادی که در رشته های هنری، ورزشی تجارت، علوم و مباحث آموزشی توانایی بالایی داشته و دارای مدارک یا افتخارات ملی یا بین المللی باشند.

اعضای هیئت رئیسه یا مدیران چند ملیتی که حداقل در یک سال از سه سال گذشته در یک شعبه یا شرکت تابعه یا شرکت مادر آمریکا در خارج از کشور کار کرده باشند.

ویزای EB-2 : ویزای کاری اولویت دوم

این نوع ویزا برای افراد حرفه ای دارای مدرک تحصیلی بالا و دارای توانایی فوق العاده درنظر گرفته می شود. متقاضی ویزای کاری اولویت دوم باید گواهینامه کار مورد تایید وزارت کار آمریکا داشته باشد. همچنین کارفرمای آمریکایی بر مبنای یک پیشنهاد شغلی باید از طرف فرد متقاضی درخواست مهاجرت نیروی کار خارجی ارسال کند. برای این نوع ویزا دو گروه افراد وجود دارد:

1-افراد حرفه ای که دارای مدارک بالاتر از لیسانس باشند یا دارای مدرک لیسانس و 5 سال تجربه در این حرفه باشند.

2-افرادی که دارای توانایی استثنایی و تخصص فوق العاده و بسیار فراتر از سطح معمولی در هنر، علوم و تجارت باشند.

ویزاهای EB-3 ، EW-3 : ویزای کاری اولویت سوم

اولویت سوم ویزای کار مختص کارگران ماهر، کارگران حرفه ای و کارگران غیر ماهر می شود. تمامی این کارگران به گواهی کار تایید شده وزارت کار آمریکا نیاز دارند. متقاضیان اولویت سوم ویزای کاری باید دارای دادخواست تایید شده مهاجرت برای نیروی کار خارجی توسط کارفرمای آمریکایی باشند. سه گروه از افراد در این بخش قرار می گیرند:

1-ویزای EB-3 : کارگران ماهری که دارای حداقل 2 سال تجربه و یا آموزش در یک حرفه مشخص داشته و جزو کارگران موقت یا فصلی نبوده و کارگران دائمی باشند.

2-کارگران حرفه ای که برای کار کردن در مشاغل آن ها حداقل به مدرک لیسانس از یک دانشگاه یا کالج در آمریکا یا مدرک معادل آن نیاز دارند.

3-ویزای EW-3 : کارگران غیر ماهر که برای کار کردن در موقعیت های شغلی خاص به حداقل 2 سال آموزش یا تجربه نیاز دارند و موقت و فصلی نبوده و نیروی کار دائمی باشند. این نوع ویزا برای پر کردن شکاف در نیروی کار غیر ماهر در ایالات متحده آمریکا برقرار شده است. همچنین کارفرمای ایالات متحده آمریکا باید اثبات کند که نیرویی در آمریکا برای این شغل پیدا نکرده است.

ویزاهای EB-4 : ویزای کاری اولویت چهارم (برخی مهاجران خاص)

ویزای کاری اولویت چهارم نوعی از ویزای ایالات متحده آمریکاست که مختص گروه خاصی از مهاجران است. این نوع ویزا برای نیروهای کار مذهبی، عراقی ها یا افغانستانی هایی که به دولت و ارتش آمریکا خدمات ارزنده ای انجام داده اند، شامل می شود و شامل ایرانیان نمی شود. تنها جهت آشنایی شما انواع آن را برمی شمریم.

ویزای SD و SR : که ویژه نیروی کار مذهبی است.

کارمندان سابق یا فعلی دولت ایالات متحده آمریکا

ویزای SI  :که ویژه مترجمان عراقی و افغانستانی صادر می شود.

ویزای SQ : برای کارمندان عراقی یا افغان که برای دولت آمریکا کار کرده اند.

برخی فارغ التحصیلان پزشکی خارجی جزو اولویت چهارم هستند.

برخی اعضای خانواده کارکنان سازمان های بین المللی شامل همسر و فرزندان مجرد نیز شامل می شوند.

ویزاهای EB-5 : ویزای کاری اولویت پنجم یا ویزای کارآفرینی و سرمایه گذاری آمریکا

یکی از روش های دریافت ویزای کاری آمریکا، سرمایه گذاری و کارآفرینی در آمریکاست. برای دریافت ویزای سرمایه گذاری آمریکا باید حداقل 900 هزار دلار در مناطق و ایالت های محروم که دارای نرخ بیکاری بالا هستند (مناطق هدف) سرمایه گذاری صورت بگیرد. میزان سرمایه گذاری برای مناطق توسعه یافته و دارای نرخ بیکاری پایین که جزو مناطق هدف نباشد، به حداقل 1 میلیون و 800 هزار دلار می باشد. فرآیند دریافت ویزای سرمایه گذاری آمریکا، سه سال زمان می برد. سرمایه گذارانی که موفق به طی کردن مراحل لازم برای این نوع ویزا گردند می توانند برای خود، همسر و فرزندان زیر 21 سال خود گرین کارت دریافت نمایند. در مجموع 4 نوع ویزای سرمایه گذاری آمریکا وجود دارد:

ویزای C5 : این نوع ویزا برای سرمایه گذارانی صادر می شود که خارج از مناطق هدف سرمایه گذاری و کارآفرینی نموده اند.

ویزای T5 : این ویزا برای سرمایه گذارانی که در مناطق روستایی یا با نرخ بیکاری بالا ( محدوده های هدف ) اقدام به کارآفرینی کرده اند، تعلق می گیرد.

ویزای R5 : این نوع ویزا به سرمایه گذارانی که در یک برنامه آزمایشی خارج از محدوده هدف اقدام به سرمایه گذاری کرده اند، اختصاص می یابد.

ویزای I5 : این نوع ویزا برای سرمایه گذارانی است که در یک برنامه آزمایشی در محدوده هدف سرمایه گذاری کرده اند.

ویزای گرین کارت لاتاری آمریکا یا DV

نوع دیگری از ویزای مهاجرتی آمریکا وجود دارد که نیازی به وجود بستگان آمریکایی یا شرایط کاری و مدارک خاصی ندارد و برنامه ای برای حفظ تنوع نژادی در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود. در این برنامه قرعه کشی لاتاری هر ساله 55 هزار ویزا به صورت تصادفی بین شرکت کنندگان در قرعه کشی توزیع می گردد. برنامه قرعه کشی لاتاری در سال 1990 در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا قرار گرفت و هر ساله 55 هزار ویزای  DV یا گرین کارت با انجام قرعه کشی بین شرکت کنندگان در لاتاری توزیع گردید. تنها برخی ملیت ها مجاز به شرکت در لاتاری هستند و برخی کشورها مثل ایران که هر ساله از روش های دیگر مهاجر کمتری به آمریکا دارند، سهمیه بیشتری در لاتاری کسب می کنند. در لاتاری 2021 ایران با 6001 کیس برنده، رتبه اول برندگان لاتاری را در آن سال از آن خود کرد. یا برخی کشورها مثل بریتانیا و چین که قبلا مهاجرت های بالایی به آمریکا داشته اند، مجاز به شرکت در لاتاری نیستند. تمام افراد با داشتن پاسپورت و مدرک دیپلم یا دارای 2 سال سابقه کار می توانند در لاتاری شرکت کنند و شانس خود را برای برنده شدن در لاتاری و گرفتن گرین کارت آمریکا امتحان کنند. ثبت نام در لاتاری نیز هیچ هزینه ای برای شما ندارد و تنها باید در زمانی که ثبت نام لاتاری انجام می شود، در سایت مخصوص قرعه کشی یک فرم مشخص را پر نمایید. در صورتی که در قرعه کشی لاتاری برنده شوید باید به مصاحبه ویزا بروید و در صورت موفقیت در مصاحبه ویزا، برای شما گرین کارت آمریکا صادر می شود.

ویزای بازگشت فرد مقیم یا SB

کسی که موفق به دریافت گرین کارت آمریکا می شود، اجازه اقامت 10 ساله به او اعطا می شود و اگر این مدت به انتها برسد باید درخواست تمدید داده شود. چنانچه فرد دارنده گرین کارت آمریکا به مدت بیش از یک سال از آمریکا خارج شود، برای ورود مجدد به آمریکا باید ویزای بازگشت فرد مقیم یا SB را درخواست دهد. در وضعیت عادی و در خروج های کمتر از 6 ماه نیازی به این نوع ویزا نیست و با همان گرین کارت خود می تواند وارد خاک آمریکا شود. یکی از تفاوت های شهروندی با گرین کارت همین است که فردی که شهروند آمریکا محسوب می شود، نیازی به تمدید اعتبار بعد از 10 سال ندارد و محدودیتی در ورود و خروج وی از کشور وجود ندارد.

ویزای غیر مهاجرتی

سیستم حقوقی ایالات متحده آمریکا ویزای غیر مهاجرتی را به عنوان اقامت موقت در این کشور تعریف می کند. در واقع ویزای غیر مهاجرتی نوعی از ویزای موقت است و برای اتباع خارجی صادر می شود که به دنبال ورود موقت به ایالات متحده آمریکا هستند تا به گردشگری، تحصیل، تجارت، امور پزشکی و درمان، شرکت در یک کنفرانس یا نمایشگاه و یا به دنبال انواع خاصی از کار و فعالیت موقت هستند. درصد بالایی از درخواست های ویزای آمریکا از نوع غیر مهاجرتی یا موقت هستند. در ادامه به انواع ویزاهای غیر مهاجرتی اشاره می کنیم.

1-ویزای دیپلماتیک و مقامات دولتی خارجی: این ویزا ویژه مقامات دولتی کشورهای مختلف است که برای انجام وظایف رسمی یا نمایندگی دولت خود به ایالات متحده سفر می کنند.

2-ویزای تجاری یا توریستی موقت: برای آن دسته از افرادی که قصد دارند برای اهداف تجاری، توریستی یا اهداف درمانی به آمریکا بروند، این ویزا در نظر گرفته می شود.

3-ویزای ترانزیت: افرادی که مایل به ورود به آمریکا برای ترانزیت به کشورهای دیگر هستند، باید برای این ویزا اقدام کنند.

4-ویزای اقامت تجاری: افرادی که تمایل داشته باشند در خاک ایالات متحده آمریکا سرمایه گذاری کنند یا به تجارت بپردازند، باید ویزای اقامت تجاری بگیرند.

5-ویزای دانشجویی: افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکا را دارند باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند. با توجه به وجود دانشگاه های برتر دنیا در آمریکا درصد بالایی از تقاضای ویزای غیر مهاجرتی را ویزای دانشجویی و تحصیلی شامل می شود.

6-ویزای کار موقت: افرادی که به عنوان یک متخصص قصد دارند به طور موقت در ایالات متحده در زمینه خاصی که به مهارت ویژه ای نیاز است، کار کنند این نوع ویزا را درخواست می دهند.

7-ویزای کارمند یک سازمان بین المللی: کارمندان یک سازمان بین المللی که قصد شرکت در یک رویداد یا کنفرانس دارند، این نوع ویزا را درخواست می دهند.

8-ویزای آموزشی: متقاضیانی که نیاز به یک تخصص یا مهارت خاصی دارند برای این نوع ویزا اقدام می کنند.

9-ویزای رسانه ای: این نوع ویزا به خبرنگاران شبکه های تلویزیونی و سازمان های رسانه ای و روزنامه نگاران اختصاص می یابد.

10-ویزای بازدیدکنندگان تبادل فرهنگی بین المللی: این نوع ویزا برای دانشگاهیان،  پژوهشگران، دانشجویان پژوهشگر و سایر شرکت‌کنندگان در برنامه‌های تبادل فرهنگی و سایر فعالیت‌های این چنینی در نظر گرفته می شود.

11-ویزای نامزدی: این ویزا به متقاضیانی که قصد ازدواج با اتباع آمریکایی و اقامت دائم در ایالات متحده پس از ازدواج در مدت زمان 90 روزه را دارند، تعلق می گیرد.

12-ویزای انتقال درون شرکتی: افرادی که تصمیم دارند برای مدت محدود در یک شرکت مادر، شرکت تابعه یا سایر شرکت های وابسته در ایالات متحده کار کنند این نوع ویزا صادر می شود.

13-ویزای دانشجویی کارآموزی: متقاضیانی که قصد شرکت در آموزش های مرتبط با کار در یک مدرسه یا موسسه دیگر در ایالات متحده را دارند این نوع ویزا را دریافت می کنند.

14-ویزای دانش بسیار تخصصی: این نوع ویزا   برای کسانی که توانایی ها یا دستاوردهای بسیار تخصصی در زمینه هایی مانند تجارت، ورزش، آموزش، علم و هنر دارند و همچنین کسانی که دستاوردهای برجسته ای در تلویزیون، فیلم، سینما و غیره دارند صادر می شود.

15-ویزای کارگری مذهبی:  این ویزا ویژه متقاضیانی است که قصد شرکت در فعالیت های مذهبی در ایالات متحده را دارند (مانند معلمان، پزشکان، مبشرین و مترجمان)

لازم است در مورد ویزای توریستی آمریکا و ویزای تحصیلی آمریکا که بسیار مورد درخواست هموطنان قرار می گیرد، توضیحی ارائه دهیم.

ویزای توریستی آمریکا:

ویزای توریستی آمریکا یا Vistitor visa  که در دو نوع B1 و B2 وجود دارد نوعی از ویزای غیر مهاجرتی آمریکا به شمار می رود که برای مدت زمان کمتر از 6 ماه به افراد اجازه اقامت در خاک آمریکا را می دهد. افرادی که موفق به گرفتن ویزای توریستی آمریکا می شوند اجازه کار یا تحصیل را ندارند و نمی توانند در مدت زمانی بیش از مدت تعیین شده در خاک آمریکا بمانند و با پایان یافتن زمان تعیین شده در ویزا باید خاک این کشور را ترک کنند. پس به این نکته توجه داشته باشید که ویزای توریستی آمریکا تنها برای اهدافی همچون گردگری و بازدید از جاذبه های توریستی ایالات متحده، دیدار با خانواده و بستگان، بازدیدهای تجاری و اداری صادر می شود و نباید توقع داشته باشید که با این ویزا به کار یا تحصیل بپردازید. همچنین از ویزای گردشگری نمی توان برای اخذ اقامت دائم در آمریکا استفاده کرد. ویزای توریستی آمریکا بر اساس هدفی که می خواهید در خاک آمریکا اقامت موقت داشته باشید، به دو دسته اصلی B1 و B2 تقسیم بندی می شود.

ویزای توریستی B1 آمریکا:

افرادی که با اهداف تجاری موقت قصد ورود به آمریکا را دارند این نوع ویزا را اخذ می کنند. با ویزای توریستی B1 می توان به فعالیت های تجاری و اقتصادی، مشاوره با همکاران و وابستگان تجاری، مذاکرات با شرکت های مرتبط و امضای قراردادهای فیمابین، حضور در سمینارها و کنفرانس های تخصصی علمی، تجاری، تحصیلی و حرفه ای و شرکت در نمایشگاه های تجاری و بازرگانی و سایر امور مرتبط پرداخت.

ویزای توریستی B2 آمریکا:

این نوع ویزا برای آن دسته از افرادی صادر می شود که با اهدافی مانند دیدار با خانواده و بستگان و دوستان مقیم آمریکا، استفاده از امکانات پزشکی و انجام امور درمانی در آمریکا، اهداف گردشگری و بازدید از جاذبه های توریستی و تفریح و گردش و همچنین شرکت در برنامه های بشر دوستانه وارد خاک ایالات متحده آمریکا می شوند.

برای اخذ ویزای توریستی آمریکا به جز مدارکی که لازم است ارائه دهید،  دو موضوع بسیار مهم است و مورد توجه قرار می گیرد. اول اینکه باید افسر پرونده ویزای خود را با اسناد و مدارک قانع کنید که هدف از اخذ ویزای توریستی شما برای گرفتن اقامت دائم آمریکا نیست و قصد دارید به کشور خود بازگردید.

نکته دوم داشتن تمکن مالی است. شما باید افسر سفارت آمریکا را قانع کنید که از توانایی مالی کافی برای تامین هزینه های اقامت خود و خانواده خود در آمریکا برخوردار هستید. اگر افسر پرونده شما از توانایی مالی شما قانع نگردد، به سرعت ویزای شما ریجکت می شود. برای آن که بتوانید از شرایط مصاحبه حضوری و نوع سوالات و مدارکی که از شما درخواست می کنند مطلع شوید، کارشناسان باتجربه رویای زندگی می توانند به شما مشاوره رایگان بدهند و مسیر اخذ ویزا و موفقیت در مصاحبه حضوری سفارت آمریکا را برای شما کوتاه تر کنند.

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا نوعی از ویزای غیر مهاجرتی است که به شما اجازه می دهد تا مدت زمان مشخص تا پایان دوره تحصیل در خاک آمریکا بمانید. هر چند با اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا به شما اجازه اقامت دائم در این کشور را نمی دهند ولی روش هایی وجود دارد که پس از اتمام دوره تحصیلی خود بتوانید برای اقامت دائمی در خاک آمریکا اقدام کنید. ویزای تحصیلی آمریکا در سه نوع کلی F ، M  و J صادر می شوند. برای تحصیل در دانشگاه و کالج، دبیرستان، دبستان خصوصی، مدرسه علوم دینی، هنرستان خصوصی و همچنین سایر موسسات آکادمیک شامل برنامه‌های آموزش زبان ویزای نوع F در نظر گرفته شده است. به منظور تحصیل در موسسات فنی و حرفه‌ای و سایر موسسات غیرآکادمیک به غیر از برنامه‌های آموزش زبان ویزای نوع M   در نظر گرفته شده و به منظور استفاده از فرصت‌های مطالعاتی و پژوهشی، سفر کاری درسی در دوره تابستان ، گذراندن دوره کارآموزی ویزای نوع J صادر می گردد.

وقت سفارت آمریکا

در صورتی که قصد اخذ ویزا با اهداف متفاوت را داشته باشید باید برای گرفتن وقت سفارت آمریکا اقدام کنید تا در وقت مقرر در سفارت آمریکا حضور یافته و علاوه بر تحویل مدارک، به انجام مصاحبه بپردازید. این نکته را در نظر بگیرید به دلیل اینکه در ایران سفارت آمریکا تعطیل می باشد باید یک کشور واسط را برای تعیین وقت سفارت انتخاب کنید. معمولا سه کشور ترکیه، امارات و ارمنستان به منظور تعیین وقت سفارت آمریکا انتخاب می شود و برای تحویل مدارک و انجام مصاحبه باید در آن سفارت خانه حضور یافت. برای این منظور ابتدا باید نوع ویزای خود را مشخص نموده و  به صورت آنلاین در وب سایت کنسولگری مجازی آمریکا ثبت نام می کنید و فرم درخواست صدور ویزای غیر مهاجرتی DS-160  را به صورت آنلاین پر کنید. برای پر کردن فرم درخواست صدور ویزا به صورت آنلاین باید دقت کافی را داشته باشید چرا که کوچک ترین تناقض در اطلاعات این فرم با مدارک و اسناد ارائه شده به سفارت حتی اگر سهوی صورت بگیرد، موجی ریجکت ویزای شما می گردد.

پس از این مرحله باید در وب سایت رسمی سفارت آمریکا حساب کاربری بسازید. برای ساخت حساب کاربری اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی مطابق با پاسپورت، ایمیل فعال و یک پسورد انتخابی را وارد نمایید.

اقدام بعدی وارد کردن شماره تائیدیه confirmation no  فرم درخواست آنلاین ویزا DS-160  و تکمیل فرآیند بازگشت اسناد از طریق شرکت پستی (پیکاپ ویزا) می باشد.

در مرحله بعدی باید هزینه های ویزا و انگشت نگاری را به صورت آنلاین بپردازید و این مبلغ قابل استرداد نمی باشد. مبلغ پرداختی بر حسب نوع ویزا متفاوت است مثلا برای ویزای دانشجویی و کاری 160 دلار، برای برخی انواع ویزاها 190 دلار و برای ویزای سرمایه گذاری ممکن است تا 270 دلار نیز افزایش یابد. پس از پرداخت مبلغ می توانید به صورت آنلاین و بر اساس جدول زمانی، وقت سفارت آمریکا را انتخاب و رزرو نمایید. اگر برای انجام مراحل اخذ وقت سفارت آمریکا دچار مشکل شده اید یا نگران هستید که با کوچک ترین اشتباه، شانس اخذ ویزای آمریکای خود را از دست بدهید، این کار را به دست کارشناسان مهاجرت آژانس هواپیمایی و مسافرتی رویای زندگی بسپارید. کارشناسان حرفه ای رویای زندگی به تمامی مراحل اخذ وقت سفارت آمریکا مسلط هستند و در کمترین زمان ممکن و با اطمینان بخش ترین شرایط این وقت را برای شما رزرو می کنند.

مدارک لازم برای تعیین وقت سفارت آمریکا

برای آن که بتوانید وقت سفارت آمریکا را اخذ نمایید باید اطلاعات و مدارک زیر را داشته باشید.

پاسپورت معتبر با تاریخ اعتبار حداقل 6 ماه بیش از مدت زمان اقامت در ایالات متحده آمریکا

کد تایید فرم درخواست آنلاین ویزا DS-160

رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

عکس 5*5 با پس زمینه سفیدکه حداکثر 6 ماه گذشته گرفته شده باشد و با چهره فعلی شما مطابق باشد

آدرس ایمیل و شماره تماس معتبر

اسکن صفحه ویزای گذشته آمریکا ( در صورت وجود )

مدارک لازم هنگام حضور در سفارت آمریکا

زمانی که وقت سفارت آمریکا را گرفتید باید در زمان مقرر با مدارک لازم در محل سفارت آمریکا در کشور ثالث که انتخاب کرده اید، حضور بیابید. مدارک لازم در هنگام حضور در سفارت آمریکا به شرح زیر است.

اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار و گذرنامه های قبلی.

دو قطعه عکس ۵*۵ رنگی با پس‌زمینه سفید که در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد

ترجمه و اصل شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت و سند ازدواج (درصورت وجود)

مدارک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار، ترجمه روزنامه رسمی، نظام مهندسی، جواز کسب و پروانه بهره‌برداری، کارت پرسنلی یا بازرگانی، آخرین آگهی تغییرات و تصمیمات، حکم کارگزینی یا بازنشستگی، پروانه مطب یا گواهی شورای اصناف

ترجمه سوابق بیمه تامین اجتماعی

ترجمه سند ملکی به همراه اصل سند، مدارک مرتبط با خرید سهام در بازار بورس، خرید اوراق مشارکت و هر سرمایه‌گذاری مالی دیگر

نامه تمکن مالی و پرینت 6 ماهه حساب بانکی به همراه ترجمه رسمی

تاییدیه برگه وقت سفارت آمریکا

تاییدیه فرم DS-160

تاییدیه واریزی سفارت

واچر هتل محل اقامت در آمریکا و رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما

در صورت داشتن دعوتنامه، پر کردن فرم ۱۳۴-I به همراه اصل دعوتنامه

مخصوص متقاضیان F1: این دسته از متقاضیان باید فرم I-20، مدارک تحصیلی و SEVIS Fee Payment Confirmation را به همراه داشته باشند.

مخصوص متقاضیان J1 : این دسته از متقاضیان نیز باید فرم DS-2019، SEVIS Fee Payment Confirmation  را به همراه خود داشته باشند.

تعیین وقت سفارت آمریکا چقدر طول می کشد؟

معمولا مدت زمان لازم برای تعیین وقت سفارت آمریکا به میزان حجم متقاضیان و محدودیت پذیرش هر یک از کنسولگری ها مرتبط است و ممکن است  از چند هفته تا چند ماه به طول انجامد. هر چند که انجام امور ثبت نام تا  انتخاب وقت سفارت آمریکا به دقت بالایی نیاز دارد تا در انجام مراحل دچار مشکل نشویم. پس از گرفتن وقت سفارت آمریکا می توان از طریق اکانت سفارت که ایجاد کرده اید، تا 5 بار به طور رایگان زمان مصاحبه خود را تغییر دهید.

چگونه در کوتاه ترین زمان ممکن می توان وقت سفارت آمریکا گرفت؟

اگر برای انتخاب وقت و انجام ثبت نام و وارد کردن اطلاعات لازم و پرداخت وجه با مشکل مواجه شده اید، کارشناسان مهاجرت آژانس هواپیمایی و مسافرتی رویای زندگی این امر را برای شما تسهیل می کنند. می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان با تجربه رویای زندگی استفاده کنید و خود تمامی مراحل را دنبال کنید. یا از صفر تا صد ثبت نام تا اخذ وقت سفارت آمریکا را به کارشناسان زبده مهاجرت رویای زندگی بسپارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن وقت سفارت آمریکا را در سفارت خانه مورد نظر برایتان رزرو و نهایی کنند. کارشناسان حرفه ای مهاجرت در آژانس هواپیمایی و مسافرتی رویای زندگی با تجربه بیش از صدها پرونده موفق در اخذ ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی آمریکا می توانند در تمامی مراحل همراه شما بوده و تا حصول نتیجه و اخذ ویزا پیگیر مراحل باشند. با رویای زندگی با اعتماد به نفس و بدون ریسک، ویزای آمریکای خود را بگیرید و به رویاهایتان بپیوندید.

خدمات مشابه